Kontaktujte nás: 0905 600 780, 0911 678 780,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Čo je to svalovec

Svalovec je malý oblý červ, obojpohlavný, živorodý, rodí živé larvy. Samica je dlhá okolo 4 mm, samec 1,6 mm. U človeka vyvolávajú ochorenie - trichinellózu. Ešte v začiatkoch 19.storočia nachádzali vedci vo svaloch mŕtvych ľudí zacystované útvary, a podľa popisu to mohli byť inkapsulované larvy svalovcov. Hlavnými prenášačmi sú domáce aj divé zvieratá.Človek sa nakazí, keď zje surové alebo zle tepelne upravené mäso ošípaných, alebo iných zvierat: jazveca, medveďa, tuleňa, mroža a podobne. Rozšírenie svalovca medzi ľudskú populáciu je spôsobené predajom bravčového mäsa, ktoré neprešlo veterinárnou kontrolou. Produkty, ktoré sú najviac v podozrení, sú slanina, klobásy a šunka. Raz som hovorila so súkromnou predavačkou mäsa. Pýtala som sa jej: "A ako vykonávate kontrolu mäsa na hlísty?" Odpovedala: "No-nijako. Čo vidím vykrojíme, čo nevidím, predám. "

Polozrelé larvy svalovca žijú v tenkom čreve 1,5 - 2 mesiace. V štádiu lariev žijú vo svaloch alebo v lymfatických tkanivách hostiteľa desiatky rokov (!) - Teda aj celý život človeka. Do organizmu sa dostanú iba v štádiu lariev. V poslednej dobe rastie významnou mierou percento pacientov nakazených trichinellou. Na VRT diagnostike to vidíme, dá sa povedať, u každého, alebo každého druhého pacienta.

Nevdojak si človek musí spomenúť na proroka Mohameda a na jeho zákaz jesť bravčové mäso. Zrejme išlo o profylaktické opatrenia, aby sa zabránilo v šírení helmintózy v oblasti s horúcim podnebím. V ovčom mäse pásomnice ani svalovci nebývajú, pretože sú to bylinožravce.

Preto šašlik, ktorý sú moslimovia zvyknutí jesť polosurový, sa musí pripravovať iba z baranieho. Mimo to sa mäso na šašlik nakladá najmenej na 4 hodiny do citrónovej šťavy. Kyselina citrónová rozpustí kapsule helmitov a tí sa potom ľahšie zlikvidujú pri tepelnej úprave. Keď sa dostal tento recept do Ruska, nepoužívalo sa na neho len baranie, ale aj bravčové mäso, ktoré je po pravde povedané chutnejšie. Navyše tu zaviedli nakladanie do kefíru, je to vraj chutnejšie, ale stratil sa tak profylaktický efekt kyseliny citrónovej.

 

ŽIVOTNÝ CYKLUS svalovca

Samice svalovca "vrhne" do čreva dávku larviček. Tie prenikajú do lymfatických uzliniek a do svalov, kde v priebehu nasledujúceho mesiaca pomocou špeciálnych enzýmov rozrušia okolité tkanivo a "donútia" ho premeniť sa v pevné väzivové obaly ich cysty. Na mieste poškodených buniek organizmus tvorí kalus, menej hodnotné keloidné tkanivo. Postupne sa sem ukladajú vápenaté soli.

V prebehu ďalších dvoch rokov sa kapsula spevňuje. Tu si pokojne žijú, majú dosť potravy a nikto ich nevyrušuje. Môžu žiť 40 rokov, aj dlhšie. Keď sa samica vráti do čreva, za deň, dva ju oplodní samec a ony rodia živé larvy, počas 3 dní až 1.500 lariev. Toto je druhotná metastáza.

Larvičky napádajú predovšetkým lymfatický systém, kde tvoria cysty, ale nemusia v nich zostať celý život! Čas od času sú premiestňované z jedného miesta organizmu do druhého, kde za sebou zanechávajú intoxikované tkanivo, zápaly a granulácie. Klinické prejavy nákazy svalovcov sú rozmanité v závislosti od orgánu, do ktorého sa dostanú. Nie sú vyberaví.Môžu žiť v svalovine srdca, v mozgu, i v kostrových svaloch. Ak sa dostanú do pľúc, pacient je dušný a kašle.

Ak je svalovec v zažívaní, pacient má kŕče, bolesti brucha, zápchy. Človek chradne, starne, a nevie prečo. Je intoxikovaný jedmi - metabolitami parazitov. Laboratórne testy nemôžu odhaliť príčinu ochorenia, pretože svalovci sú živorodé. Pacient dostane do ruky jasnú analýzu stolice: parazity nie sú! V podkoží tvoria cysty, ktoré pripomínajú lipomy. Ak zjeme takúto cystu v mäse, ktoré nie je dostatočne tepelne upravené, žalúdočné kyseliny nie sú dosť silné, aby rozpustili pevné schránky svalovcov. Tí sa potom dostanú ľahko do čreva.Tu sa larva sama aktívne dostane von z obalov, prenikne do slizničných obalov čreva a tam počas dvoch dní pohlavne dozrieva. Potom sa pária a v každej samici vyrastie niekoľko stoviek larviček veľkosti 0,01 mm. Samice sa dostávajú do lymfatických ciest a uzlín, kde nakladú až 1.500 larviček behom troch až štyroch dní. Skupiny čerstvo narodených lariev sa dostávajú ďalej krvným a lymfatických riečiskom do celého organizmu, do svalov aj do orgánov. Tu si vytvoria púzdra.

Od momentu nákazy do rozvinutého ochorenia môže ubehnúť 5 - 45 dní, pri masívnej invázii 1 až 4 dni. Čo sa deje ďalej? Učebnice mlčia, ale prax ukazuje, že ľudia veľmi trpia, majú silné bolesti bez stanovenia jasnej diagnózy. Symptomatické diagnózy: migrény, arytmia "lipomy", online casino cysty, ekzémy, rakovina, opuchy.

S dĺžkou ochorenia sa ich ťažkosti zhoršujú. Vyzerá to, že sa larvičkám podarí opäť sa dostať do čreva. Ale ako? Nech si vezmete akúkoľvek literatúru, každá končí popisom ich životného cyklu u lariev. Ak sú teda larvy "zakonzervované" vo svojich úkrytoch, ako by sa potom mohlo stať, že dôjde k metastázam a vytvoreniu cýst s tvorbou "nádorov", intoxikácii a prípadne smrti človeka? Prípady masívneho nakazenia a rýchlej smrti sú v literatúre tiež opísané, ale sú zriedkavé. Častejší je pomalý a pozvoľný proces alergizácie, intoxikácie, zníženie imunitného systému, kedy sa objavujú nové a nové cysty. Musí existovať nejaký faktor, ktorý narúša steny svalovcových puzdier. Tí sa dostanú opäť do čreva, znovu sa pária a novú generáciu lariev môžeme považovať za autoinfekci.

 

ČO PODPORUJE ROZMNOŽOVANIE svalovca?

Trauma - pády, úrazy, rany. Nám lekárom je známe, že trauma často spustí metastázy rakoviny.

Punkcia - histológia tiež môže poškodiť obal cysty.

OPERÁCIA - aj akokoľvek dobre vykonaná znamená traumu, prechodné zníženie imunity, a dáva možnosť larvičkám v ďalších cystách dostať sa von, alebo sa zaktivujú dospelci v čreve.

Akupunktúra - opäť inštinktívne a zo skúsenosti sa neodporúča onkologicky chorým táto liečba.

Neskúsený akupunkturista by mohol nevedomky porušiť nádor (cystu).

V Číne napríklad nesmie akupunkturista vziať do ruky ihlu skôr ako po dvojročnom učení.

SAUNA, PARA - teplo rozšíri cievy. A pri zápale okolo puzdra dôjde k uvoľneniu stien ciev a mikrotrhlinám v cystách ..

 

Americká výskumníčka Dr. H.R. Clarková objavila migrujúcu formu svalovcov - Trichinella migrateus.

Larvičky buď putujú po ďalších orgánoch náhodne, alebo sa vracajú do čreva tou istou cestou, akou z neho prišli.

 

HLAVNÉ PRÍZNAKY TRICHIELLÓZY:

Pri trichinellóze sa stretávame so štyrmi hlavnými symptómami, v rôznych stupňoch.

    1. Opuch viečok, niekedy spolu s konjuktivitídou, inokedy opuch celej tváre. Niekedy sa opuch šíri na končatiny, chrbticu, alebo iné časti tela. Opuch sa môže objaviť neočakávane a po presťahovaní larviček inam zase zmiznúť.
    2. BOLESTI vo svaloch a v podkoží. Svalovec môže napadnúť akékoľvek svaly, ale najčastejšie sa nachádza v tvárových svaloch okolo očí, v žuvacích svaloch, šijových, chrbtových, bedrových a vo svaloch končatín. V ťažších prípadoch dochádza k svalovej slabosti a ostatné symptómy sa rozvíjajú neskôr.
    3. ZVÝŠENÉ TEPLOTY od subfebrílie / 37,1 stupňov Celzia /, do vysokých teplôt (38-39 stupňov) Inokedy sa teplota zvyšuje len večer, a to sa môže ťahať roky.
    4. Hypereozinofíliou KRVI - je to imunitná odpoveď organizmu na inváziu parazitov. Produkuje sa pri nej enormné množstvo eozinofilných leukocytov, ktoré rozpúšťajú bielkovinu, v danom prípade obaly červov. Predtým sa učilo, že hypereosinofilia krvi je počiatočným a najistejším symptómom trichinellózy. Nezriedka sa hypereosinofilia zamieňa za vysokú hladinu leukocytov.

Bohužiaľ, v závislosti na stále sa znižujúcej imunite ľudstva, v závislosti na chemickom, radiačnom a stresovom zaťažení, s eozinofíliou krvi ako ukazovateľom prítomnosti parazitov sa stretávajú zriedkavo. V roku 1985 sa NAOPAK stretávame so vznikom sekundárnej imunodeficiencie, so znížením hladiny T-lymfocytov a eozinofilov. To isté uvádza T.K. Rajsoj pri sledovaní svalovcovej nákazy. Preto bežná diagnostika podľa krvného obrazu nie je vierohodná.