Lymfodrenáž a jej charakter

Lymfatické masáže (lymfodrenáž) aktivujú tok lymfy v lymfatickom systéme, ktorý je významnou súčasťou imunitného systému. Lymfatický systém odpovedá za zber a odplavovanie odpadových látok z telesných tkanív. Za normálnych okolností preteká lymfatickým systémom denne zhruba 4 litre tekutín obsahujúcich vodu, bielkoviny, tuky, soli, odumreté bunky, baktérie a látky vzniknuté ako odpad metabolických procesov.


Prístroj Btl-6000 lymphastim funguje na princípe intermitentnej prístrojovej kompresie (presoterapie). Pracuje s postupujúcou tlakovou vlnou umožňujúcou kompresnú lymfodrenáž. Masáž končatín sa odohráva na základe kompresie vzduchom nafukovaných návlekov, do ktorých je vzduch vháňaný hadicovým systémom. Nafukovaním jednotlivých komôr špeciálnych návlekov sa v stanovených intervaloch vytvára zvoľna postupujúci tlak, ktorý účinne nahradí nefungujúcu svalovú pumpu. Vznikajú jemné, rytmické tlakové vlny.
Prístrojová presoterapia je užívateľmi veľmi pozitívne vnímaná ako veľmi príjemný a účinný druh ošetrovania otokov. V končatinách vytvára pocit ľahkosti a zmenšuje ich objem.

lymfodrenáž

Fyziologické účinky lymfodrenáž

Lymfatický systém tvoria cievy, ktoré sa nepriamo účastnia krvného obehu. Z krvného obehu z tenkostenných krvných kapilár, ktoré tvoria prechod medzi tepnami a žilami, presakujú do tkanív niektoré bielkoviny. Zabrániť hromadenie týchto bielkovín v tkanivách má za úlohu miezgový (lymfatický) systém, ktorý tieto bielkoviny, látky ktorými sa tiež hovorí lymfa alebo miezga, zbiera a odvádza späť do žíl.
Lymfatický systém sa skladá z lymfatických kapilár, kolektorov a kmeňov. Jeho súčasťou sú aj uzliny, ktoré plnia funkciu filtrov a tvoria prechod medzi povrchovým a hĺbkovým lymfatickým systémom. Pokiaľ dôjde k poškodeniu lymfatických ciev úrazom, operáciou, infekciou apod. nemá lymfa kadiaľ prúdiť a hromadí sa v podkoží za vzniku otoku – lymfedému.
Lymfatické drenáže využívajú anatomické a fyziologické poznatky o priebehu ciev, umiestenia uzlín, spojkách a o rýchlosti nasávania tekutín lymfatickou cievou. Stimulujú činnosť miezgovodov, obnovujú priechodnosť lymfy v kritických miestach, zrýchľujú odvádzanie škodlivín z organizmu.


Prednosti ošetrenia lymfodrenážou

  • osvedčená metóda využiteľná v rehabilitácii aj estetickej medicíne
  • okamžité viditeľné výsledky
  • užívateľmi veľmi príjemne vnimaná terapia
  • telo nie je zaťažované liekmi